wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Poduszka z pierza czy puchowa?
Kontakt
 • NIP: 754-006-73-36

 • E-mail:biuro@eurosoft.opole.pl
 • Telefon77 47 47 817, 77 47 45 212
  +48 606 219 447
  +48 602 615 367
 • Godziny działania sklepuHURTOWNIA czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. W soboty oraz w innych godzinach niż wymienione, istnieje możliwość zakupu - prosimy wtedy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się na określoną godzinę. tel. 774747817, 774745212, 606219447, 602615367. ZAPRASZAMY
 • Kod QR -
Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS

Poduszka z pierza czy puchowa?


Po ciężkim dniu nie ma nic przyjemniejszego niż spokojny sen. W trakcie tych kilku godzin organizm się regeneruje i nabiera sił, a umysł odpoczywa, by rankiem być znów gotowym do działania. Gdy jednak wstajesz z obolałym karkiem, to cały te wypoczynek idzie na marne. Przez resztę dnia męczysz się albo decydujesz się wziąć kolejny raz tabletkę, żeby uśmierzyć ból. Przyczyna problemu może tkwić w źle dobranej poduszce. My powiemy Ci jaka jest różnica między poduszką puchową a tą z pierza. Wyjaśnimy jak dobrać odpowiednią dla siebie. Zdradzimy też tajniki czyszczenia poduszek z pierza i puchu.

 

Pierze czy puch?

 

Oba te rodzaje wypełnienie mają naturalne pochodzenie. Z uwagi na to mogą wywoływać u niektórych osób reakcje alergiczne, dlatego nie wszyscy mogą korzystać poduszek z takim wypełnieniem. Puch są to miękkie pióra piskląt oraz stanowi on podszycie piór u dorosłych ptaków. Jest bardzo delikatny i dzięki charakterystycznej strukturze (tworzy go wiele włókien haczykowanych) ma bardzo dobre właściwości higroskopijne. Oznacza to, że bardzo dobrze absorbuje wilgoć, a jednocześnie zapewnia przewiewność. Ponadto gwarantuje bardzo dobrą izolację termiczną, ale bez ryzyka przegrzania organizmu. Ponadto poduszki puchowe są bardzo lekkie.

 

Pierze są to natomiast pióra wymieszane z puchem i przez to wypełnienie jest twardsze niż 100-procentowy puch. Znajdujące się w składzie pióra mają lekko wygięte kształty i są bardziej sprężyste niż puch, dlatego szczególnie dobrze ten rodzaj wypełnienia sprawdza się przy poduszkach, które dobrze reagują na ucisk. Wypełnienie z pierza jest tańsze niż puchowe, a nieznacznie ustępuje jego parametrom – dlatego przy dysponowaniu niższym budżetem warto zdecydować się właśnie na to rozwiązanie.

 


A może półpuch?

 

Rozwiązaniem pośrednim między wypełnieniem z puchu a z pierza jest półpuch. To połączenie obu wspomnianych rodzajów wypełnienia, przy czym zdecydowanie częściej większą część tworzy pierze z domieszką kilkunastoprocentową puchu. Takie połączenie zapewnia dostatecznie wysoką puszystość i elastyczność wypełnienia, przy zachowaniu stosunkowo niskiej ceny.

 


Rodzaje pierza i puchu

 

Najbardziej pożądany, z uwagi na swoje właściwości jest surowiec pochodzący od gęsi. Zarówno puch, jak i pierze są zdecydowanie bardziej sprężyste, delikatne i miękkie niż surowiec pochodzący od kaczek. Gęsi puch i pierze są bardzo sprężyste, a ponadto zapewniają lepsze parametry w zakresie termoizolacji wsadu. Kacze pierze i puch są nieco twardsze, ale też tańsze.

 

Należy wskazać także jeszcze jeden rodzaj podziału, a mianowicie wyróżnić można pierze:

 • darte – odznacza się wysoką sprężystością i lekkością,
 • cięte – jest twardsze i przez to gorzej sprawdza się jako wsad do poduszek.
 

Pranie poduszki z naturalnym wsadem

 

Wypełnienie z pierza lub puchu jest bardzo podatne na działanie środków chemicznych oraz zmienność temperatur. Ponadto nie zaleca się stosowania ich oczyszczania w tradycyjnych pralkach, gdyż w wyniku wirowania wypełnienie może nadmiernie się zbić i stracić swoją puszystość. W przypadku wsadu ze 100-procentowego puchu może nawet dojść do zupełnej utraty właściwości, przez co wypełnienie staje się płaskie i twarde. Ponadto nieprawidłowe pranie i suszenie może doprowadzić do wydzielania się nieprzyjemnego zapachu, a nawet powstawania zarodników pleśni.

 

Właśnie dlatego warto oddać poduszki z pierza lub z puchu do specjalistycznego zakładu. Na miejscu z reguły rozdzielane jest poszycie i wypełnienie, a następnie prane osobno. Z uwagi na naturalny materiał i specyficzną strukturę wsad należy oczyścić z bakterii, mikroorganizmów oraz z tłuszczy. Suszy się go z wykorzystaniem ciepłych nadmuchów powietrza, ale bez wystawiania na ostre promienie słoneczne. Z reguły pióra i puch schną podczas ruchu obrotowego w wielkim bębnie, dzięki czemu nie tracą swojej sprężystości.

 


Jak często prać?

 

Oczywiście uzależnione jest to od potrzeb. W luksusowych hotelach, gdzie poduszki z pierza i puchu stanowią element ekskluzywnego posłania, powinny być prane przed każdym kolejnym użyciem przez nowego Gościa. W przypadku produktów użytkowanych do własnych celów, zaleca się pranie raz na sezon, a minimum raz na 5 lat. W przeciwnym razie wsad z naturalnego surowca może stać się niebezpiecznym siedliskiem roztoczy i bakterii.

 


Pamiętaj o rozmiarze i kształcie!

 

Jeszcze do niedawna standardowy zestaw w każdej sypialni stanowiła duża poduszka ( z reguły o wymiarach 70x70cm lub 70x80cm) oraz mały „jasiek” ( z reguły o wymiarach 40x40cm). Obecnie wariant ten jest najczęściej spotykany w ekskluzywnych hotelach, ale także w domach prywatnych, a coraz częściej w sypialniach pojawiają się także mniejsze poduszki o wymiarach 40x60cm, 50x50cm, 50x60cm.

 

Optymalnym rozwiązaniem są w dalszym ciągu modele w kształcie prostokąta bądź kwadratu, pozwalające na wygodne ułożenie głowy, a tym samym przyjęcie odpowiedniej pozycji na czas snu. Dzięki wypełnieniu z puchu bądź pierza poduszka pod wpływem nacisku optymalnie dopasowuje się do anatomicznych kształtów ciała.

 

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu